Press "Enter" to skip to content

Sprawdzanie w BIK – banki a firmy pożyczkowe

Można zauważyć, że sprawdzanie klientów w bazie Biura Informacji Kredytowej nie zabezpiecza spłaty albo skutecznej egzekucji kredytów w takim stopniu, jak mogłoby się to wydawać. W przypadku kredytów gotówkowych bez zabezpieczeń (nie pod zastaw ani nie pod hipotekę), bankowe należności z tytułu takich pożyczek nie są uprzywilejowane co do pierwszeństwa w egzekucji w porównaniu na przykład właśnie z pozabankowymi pożyczkami. A takie sytuacje, że ktoś po odmowie przyznania mu kolejnej pożyczki przez bank (ponieważ już widnieje w BIK jako pożyczkobiorca z innego banku), udaje się po pożyczkę do parabankowej firmy pożyczkowej, to częste przypadki. I często pożyczka pozabankowa nie jest spłacana wobec czego firma pożyczkowa ostatecznie kieruje sprawę do komornika, podobnie jak bank z tytułu niespłaconej pożyczki. Jeżeli kwota niespłaconej pożyczki pozabankowej jest wysoka albo jest tych niespłaconych pożyczek więcej, to bank może nieprędko otrzymać swą należność.

W internecie natomiast co chwilę wpisywane są zapytania typu „który bank nie sprawdza BIK” albo „czy bank X sprawdza BIK” i inne podobne pytania. Nie ma takiej możliwości aby bank nie sprawdził w BIK osoby wnioskującej o kredyt. Sprawdzenie odbywa się pod kątem ewentualnych niespłacanych aktualnie kredytów oraz tych już spłaconych, ale z poślizgiem albo dopiero wyegzekwowanych. Brana jest także pod uwagę wartość aktualnie zaciągniętych kredytów nawet jeżeli spłacane są bez zwłoki.

Przed wystąpieniem o pożyczkę pozabankową (nie tylko z firmy pożyczkowej ale i od prywatnej osoby) nieraz warto założyć sobie szybko i bezpłatnie konto bankowe przez internet. Wykazanie się posiadaniem konta bankowego może mieć pozytywny wpływ na decyzję o przyznaniu pożyczki. Bezpieczniej też przyjmować pożyczkę właśnie na konto a nie w gotówce do ręki, zresztą dotyczy to również spłaty: http://kredytowo.info.pl/potwierdzenie-splaty-pozyczki/. W niektórych przypadkach też, kiedy to siedziba firmy pożyczkowej mieści się z dala od miejsca zamieszkania pożyczkobiorcy, otrzyma on przelewem na konto pożyczkę szybciej niż w gotówce dostarczonej przez przedstawiciela firmy pożyczkowej albo przez firmę kurierską.

Wbrew pozorom, zaciągnięcie pozabankowej pożyczki może być dobrym rozwiązaniem w sytuacji gdy zaczyna nam brakować pieniędzy na spłacanie rat kredytu bankowego. Tak, pozabankowe pożyczki bez BIK są znacznie droższe od kredytów bankowych i pierwsza myśl jaka może się nasuwać w takiej sytuacji, to zawnioskowanie o kredyt konsolidacyjny. Jednakże jeżeli do spłaty pozostaje już niewiele rat, to bardziej sensownym (albo i jedynym) rozwiązaniem będzie skorzystanie z pozabankowej pożyczki. Oczywiście można machnąć ręką i nie brać pożyczki z parabanku; spłacać według własnych możliwości i pogodzić się z tym, że bank wypowie kredyt a następnie zleci jego egzekucje komornikowi. Czy pożyczka pozabankowa okaże się tańsza od opcji z wypowiedzeniem kredytu i egzekucją? Cóż, czy i na ile, to będzie zależeć od konkretnej sytuacji. Pamiętajmy jednak i o tym, że dopuszczenie do wypowiedzenia kredytu z powodu zaległości w spłacie rat oznacza też wpisanie takiego kredytobiorcy do BIK z odpowiednią adnotacją.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.