Press "Enter" to skip to content

Specyfika pożyczki hipotecznej

Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to wbrew pozorom dwie różne rzeczy. Kredyt jest zazwyczaj przyznawany na budowę domu lub jego kupno, natomiast pożyczkę hipoteczną można uzyskać na dowolny cel. Czynnikiem decydującym o tym czy pożyczka zostanie przyznana jest wartość nieruchomości, która na czas trwania umowy jest czymś w rodzaju depozytu dla banku.

Stanowi ona swoiste zabezpieczenie w razie zaprzestania spłacania rat. Banki zazwyczaj ustalają minimalną sumę pożyczki, która stanowi 50% – 70% wartości nieruchomości. Plusem pożyczki hipotecznej jest stosunkowo niskie oprocentowanie. Pożyczkom hipotecznym towarzyszy zwykle duża elastyczność. Można zawierać je w dowolnej walucie, a procentowanie może być stałe, jak i malejące. Pożyczka hipoteczna jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają własną nieruchomość, której wartość będzie korzystniejszym czynnikiem niż dochody. Formalności są podobne do tych mających miejsce przy udzielaniu kredytów hipotecznych, ale można dostać ją na wybrany cel – kupno samochodu, czy zagraniczne wakacje.

Jeżeli chodzi tylko i wyłącznie o bankowe pożyczki hipoteczne, to pożyczkobiorca też musi mieć czysty BIK aby taką uzyskać. Musi mieć też udokumentowane stałe dochody. Fakt, zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości pożyczkobiorcy to solidne zabezpieczenie umożliwiające w razie potrzeby skuteczną egzekucję pożyczkowego długu dla banku. Tylko że egzekucja z nieruchomości może trwać bardzo długo a banki muszą maksymalnie zapewnić sobie zwrot pożyczki (plus zyski) zgodnie z terminami zwrotu określonymi w umowie a nie kiedyś tam, bo w przeciwnym razie padną. Dlatego także przy kredytach zabezpieczonych sprawdzają zdolność kredytową. Bez BIK i bez zabezpieczenia są niektóre pozabankowe pożyczki których koszt jest wysoki.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.