Press "Enter" to skip to content

Pożyczka dla nowego przedsiębiorcy

Pożyczka dla nowego przedsiębiorcy co to wczoraj albo nawet miesiąc temu firmę założył, to nierealna rzecz, utopia. Niemożliwe przede wszystkim jeżeli przedsiębiorca nie może zaoferować bankowi niczego w formie zabezpieczenia a banki są zainteresowane tylko nieruchomością, czyli zabezpieczeniem w postaci hipoteki. Nieosiągalne kredyty dla nowych firm to poważny problem, bo na pewno marnuje się w związku z tym wiele szans, wiele talentów biznesowych i … wiele potencjalnych miejsc pracy. Nie ma jednak na to rady, bo banki mają swoje zasady a nawet nakazy które je obowiązują. Państwo zaś nie może nakazać bankom ryzykowania pieniędzmi klientów banków bo przecież kredyty to pieniądze pożyczone przez banki z lokat terminowych oraz kont bankowych. Co ma więc rozbić młody człowiek który ma pomysł na firmę i tłamsi się, dusi się w zakładzie pracy jako referent, marketingowiec lub pracownik innego działu? Nie pozostaje nic innego, jak pracować i zaoszczędzić trochę pieniędzy na założenie własnej firmy. Tylko czy za rok ten dzisiejszy pomysł będzie jeszcze na czasie?

Kredyty firmowe to kredyty obrotowe i kredyty inwestycyjne. Te dwa rodzaje kredytów często są mylone, utożsamiane ze sobą, ale to nie to samo. Typowy kredyt dla firmy – kredyt obrotowy to środki udostępniane przez bank na dowolny cel. Kredyty obrotowe to przedmiot pożądania szczególnie nowych firm, ale jak już wcześniej napisano, zupełnie nowa firma czy też osoba która dopiero co rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej, na pewno kredytu w banku nie dostanie. Nawet pod zabezpieczenie hipoteczne niełatwo dostać kredyt nowej firmie i praktycznie jest to niemożliwe. Kredyt inwestycyjny zaś to kredyt przyznawany na konkretny cel, na konkretną inwestycje lub zakup konkretnego środka trwałego. Oczywiście nowa firma tym bardziej nie ma co liczyć na taki kredyt w banku. W przypadku kredytów inwestycyjnych banki zwracają większa uwagę na biznes plan, oceniają szanse powodzenia przedsięwzięcia.

Częstą przyczyna starania się o kredyt przez nową firmę są problemy z otrzymaniem zapłaty od klientów. Nie ma się co dziwić, kilka niezapłaconych faktur albo i jedna spora, mogą znacznie zachwiać płynność finansową firmy. Dlatego uważaj, komu udzielasz kredytu kupieckiego czyli terminu płatności i pamiętaj: najlepszy kredyt firmowy to kredyt kupiecki. Sprawdzaj potencjalnych nowych w rejestrze długów, pytaj o nich w branży, wpisuj ich dane w wyszukiwarce Google z takimi hasłami jak „dłużnik”, „wierzytelności” i pokrewne (jeżeli został wpisany jako dłużnik na jakąś giełdę wierzytelności) to zapewne Google wyświetli tę informację – odnośnik.

Nie ufaj zbytnio w skuteczność firm windykacyjnych, bo po pierwsze, wiele długów nigdy nie udaje się im odzyskać a po drugie, jeśli nawet odzyskują, to w wielu wypadkach proces windykacji trwa bardzo długo, miesiącami a nawet latami.

One Comment

  1. johan johan Lipiec 25, 2019

    Osoby zakładające własną firmę bardzo często nie mają na to żadnych funduszy. Nie wykazują też zdolności kredytowej i nie mają tym samym szans na otrzymanie kredytu. Tak na marginesie to uważam, że zaczynając działalność drobnymi kroczkami (a w wielu przypadkach tak da się), można poradzić sobie przy prawie zerowych funduszach. Jednak temat postu nakazuje mi przejść do rzeczy. O dotacjach innych takich tu nie piszę, tylko o pożyczkach. O pożyczce z banku bez zdolności kredytowej w tym szczególnie bez stałych dochodów, możemy chyba zapomnieć, nie ma takiej możliwości. W przypadku pożyczki pozabankowej, zdolność kredytowa w rozumieniu tej wymaganej przez banki nie jest wymagana, jest wszak coś takiego jak np. kredyt bez BIK. Jednak trzeba dysponować zabezpieczeniem, czymś (np. samochodem) pod zastaw albo nieruchomością na której pożyczkodawca może ustanowić sobie zabezpieczenie. Albo poręczeniem ze strony osoby co do której wypłacalności nie ma zastrzeżeń. Jeżeli żadne z wymienionych warunków nie są spełnione to według mnie pozostają tylko pożyczki społecznościowe tudzież inne prywatne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.