Press "Enter" to skip to content

Kredyt hipoteczny – koszt a może dochód?

Kredyty hipoteczne to bezdyskusyjnie najtańsze kredyty spośród wszystkich innych. W ogóle to jest tak, że kredyty na konkretny cel uzgodniony w umowie kredytowe z bankiem i bez możliwości wykorzystania kredytu w innym celu, są tańsze od kredytów gotówkowych. Wyjątkiem bywają tylko pożyczki hipoteczne, które są kredytami gotówkowymi ale zabezpieczonymi na nieruchomości kredytobiorcy. Ich realny koszt może być na poziomie kosztów kredytów samochodowych i można rozważać właśnie, czy zamiast brać kredyt samochodowy, może wziąć na ten cel pożyczkę hipoteczną.

Firmy zaś mają tu jeszcze jedną opcję która często bywa najkorzystniejsza a mianowicie leasing samochodowy. Powracam już jednak do sedna wpisu. Kredyt mieszkaniowy jest dlatego taki relatywnie tani, że po pierwsze, jest zabezpieczony hipotecznie a po drugie, kredytobiorca nie ma możliwości przeznaczenia kredytu na cel inny od tego sprecyzowanego w umowie o kredyt czyli na zakup mieszkania albo innej nieruchomości bądź jej wybudowanie. O kredycie mieszkaniowym krążą legendy. Są tacy którzy utrzymują, że na kredycie mieszkaniowym można zarobić wynajmując komuś kredytowane mieszkanie ale różnie może być: https://wierzytelnosci.info.pl/wynajalbym-predzej-osobie-a-nie-firmie/.

Teoretycznie zapewne tak, praktycznie zaś różnie może się okazać. Są jednak i tacy ludzie, którzy bezmyślnie powtarzają iż „kredyt mieszkaniowy to darmo pożyczony pieniądz” i że nawet gdy ktoś dysponuje gotówka na zakup mieszkania, to lepiej ulokować te pieniądze w banku na lokacie terminowej a mieszkanie wziąć w kredycie. Nie skomentuję tego, bo chyba nie trzeba. W internecie można też przeczytać w wielu publikacjach o kredytach hipotecznych, że zaciągając taki kredyt na trzydzieści lat, kredytobiorca, spłacając go całkowicie zapłaci bankowi dwa albo i trzy razy tyle co wziął. To jest prawda i jest to odpowiedź na tą bajkę o której wyżej – ulokowanie gotówki w banku i zaciągnięcie kredytu. Pomiędzy dwa razy więcej i trzy razy więcej jest jednakże spora różnica, dlatego też warto poświęcić dużo czasu na wybór taniej oferty kredytu hipotecznego.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.