Press "Enter" to skip to content

Karta kredytowa czy debetowa? Co wybrać?

Czy różni się karta debetowa od karty kredytowej (dobre oferty kart są tutaj)? Dlaczego łatwiej uzyskać od banku debetówkę i jakie warunki należy spełnić, aby wejść w posiadanie kredytówki?

Kartę debetową może posiadać każdy, kto ma konto w banku (niemającym lub chcącym zmienić konto polecam świetne oferty kont osobistych tutaj). Służy ona do obrotu środkami bez użycia gotówki oraz wypłat pieniędzy z bankomatu. Wysokość transakcji wyznacza ilość posiadanych środków zgromadzonych na koncie. Mówiąc prościej, nie można przy pomocy karty debetowej wydać więcej, niż kwotę dostępną na przypisanym do niej rachunku.

Natomiast karta kredytowa umożliwia nam zaciąganie krótkoterminowych kredytów na poczet nabytych usług lub towarów. Obracamy pieniędzmi banku, który na określony czas (jest to zazwyczaj od 30 do 55 dni) użycza klientowi środków na dowolny zakup. Czym taki kredyt różni się od kredytu gotówkowego? Po pierwsze nie dostajemy pieniędzy do ręki, a po drugie jeśli spłacimy kredyt przed upłynięciem terminu nie ponosimy żadnych kosztów. Dopiero jego przekroczenie wiąże się z dodatkowym obciążeniem w postaci naliczonych odsetek kredytowych. Karta kredytowa ma jednak też minusy: http://www.nakredyt.org.pl/tak-czy-nie-dla-karty-kredytowej/.

W związku z większym ryzykiem ponoszonym przez bank dostęp do kart kredytowych jest obwarowany pewnymi warunkami. Musimy spełnić wymogi określane na podstawie analizy zdolności kredytowej, historii konta, wydatków oraz co miesięcznych wpływów. Wysokość limitu kredytowego jest ustalana indywidualnie, a może też zdarzyć się, że bank odmówi nam świadczenia usługi.